Nasi podopieczni ...

Stowarzyszenie Beagle w Potrzebie. Los pokrzywdzonych zwierząt nie jest nam obojętny, jesteśmy po to, aby pomagać.

Tilda to około trzyletnia bigielka, spokojna, łagodna, może zamieszkać z dziećmi, koty ignoruje....

Spragniony kontaktu z człowiekiem, spokojny, stateczny, pies w sile wieku...

Spokojna, trochę nieśmiała, musi człowieka lepiej poznać, aby nabrać zaufania...

Ozzy ma siedem lat, został zabrany razem z sześciorgiem swoich braci i sióstr, z miejsca, gdzie skazane były na nędzną egzystencję w błocie, zimnie, na deszczu, mrozie i palącym słońcu. ....

Jeśli trafili Państwo na naszą stronę, oznacza to, że interesują się Państwo psami rasy Beagle, oraz wszelkimi informacjami związanymi z tą rasą, która należy do VI Grupy FCI  (Fédération Cynologique Internationale), Sekcja 6.1  - psy gończe.
Zapraszamy zatem do zapoznania się z artykułami o Beaglach, które na naszej stronie się znajdują.
Zachęcamy szczególnie do przeczytania informacji na temat samej rasy, jej charakteru, predyspozycji i wymagań. Posiadanie Beagla to bowiem o wiele więcej, niż tylko obowiązek karmienia, spaceru, czy koniecznych wizyt u lekarza weterynarii.
Od przyswojenia informacji o samej rasie należy więc zacząć. Być może jednak posiadają już Państwo wiedzę o Beaglach, a nawet pewne doświadczenie i trafili Państwo na naszą stronę świadomie, poszukując czworonożnego towarzysza, który mógłby w Waszej Rodzinie spędzić resztę swego życia, otoczony miłością i traktowany jak pełnoprawny jej członek.
Zapraszamy w takim razie do odwiedzenia zakładki "Adopcje", znajdują się tam portrety naszych podopiecznych, którzy czekają na swoją szansę na szczęśliwe życie u boku człowieka.
Prosimy o dokładne przeczytanie informacji na temat psiaka, który Państwa zainteresuje, oraz o kontakt telefoniczny. Jest to pierwszy krok, który należy uczynić, aby móc stać się adopcyjnym domem dla któregoś z naszych podopiecznych.

OPP logo 1proc

Stowarzyszenie Beagle w Potrzebie ul. Szamarzewskiego 4/10 60-516 Poznań
NIP: 6423183583  REGON: 146551965  KRS: 0000451372

Konto: VW Bank nr rach. 87 2130 0004 2001 0640 2028 0001 
Zbiórki: VW Bank nr rach. 60 2130 0004 2001 0640 2028 0002
Kod BIC/SWIFT: INGBPLPW 

PayPal: biuro.bwp@gmail.com


Kontakt: Magdalena 501 714 686 ; Tomasz 663 599 892 ; Barbara 500 803 769

Kleszcze… Niewielkie, czasem nawet wielkości ułamka milimetra pajęczaki, stanowiące niejednokrotnie śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili, a także dla nas samych. Atakują niepostrzeżenie, czasami nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie staliśmy się ich ofiarą. Ukąszenie kleszcza może skutkować takimi chorobami jak borelioza, babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu.

Istnieje ok 850 gatunków kleszczy, w Polsce ok 20, jednak najczęściej spotykanymi są dwa gatunki:

 -  kleszcz pospolity – występuje na terenie całej Polski, lubi wilgotne lasy liściaste, lub mieszane, ale można go też spotkać w lasach iglastych.

 - kleszcz łąkowy – występuje głównie we wschodniej części Polski, również lubi wilgoć, można go spotkać na zakrzewionych pastwiskach, bagnistych terenach leśnych, na obrzeżach jezior.

 

Ulubioną porą żerowania kleszczy jest poranek – około godziny ósmej, a także popołudnie - od godziny 15 do północy. Kleszcze unikają palącego słońca, które wysusza ich pancerz.

Kleszcz to bardzo przebiegły pasożyt, doskonale wie, gdzie może spotkać swojego żywiciela (którego może wyczuć z odległości 20 m!), dlatego czyha na niego na obrzeżach łąk, na skraju lasu, na poboczach ścieżek.

Wydawać by się mogło, że miesiącami, w których najłatwiej spotkać na swojej drodze kleszcza, są miesiące wiosenne i jesienne. Nic bardziej mylnego! Kleszcze potrafią zaatakować także zimą, jeżeli tylko temperatura podniesie się trochę powyżej zera, ponieważ dla nich istotna jest temperatura otoczenia, a nie pora roku. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczanie swojego pupila przez cały rok!

Na rynku istnieje wiele preparatów zabezpieczających przed kleszczami, najbardziej popularne, to

- Preparaty spot-on w postaci kropli wylewanych na skórę zwierzaka, między łopatkami. Należy pamiętać, że działanie takiego preparatu nie jest długotrwałe, po ok 3-4 tygodniach należy zastosować go ponownie. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że niektórych kropli przeciw kleszczom nie wolno stosować u kotów, więc jeżeli mamy w domu psa i kota, należy wybrać preparat w którym nie ma permetryny, niebezpiecznej dla kotów.

- Obroże przeciw kleszczowe. Bardzo wygodny sposób zabezpieczenia, niektóre obroże działają nawet 7-8 miesięcy, a w chwili obecnej na rynku dostępne już są obroże, które nie tracą swoich właściwości ochronnych nawet po kąpieli, czy podczas deszczu.

- Preparaty w sprayu, polecane szczególnie dla zwierzaków o niewielkiej masie ciała

- Preparaty w tabletkach

Różnorodność preparatów jest spora, więc każdy bez problemu powinien znaleźć odpowiedni preparat dla swojego pupila i dla siebie.

Babeszjoza – bardzo niebezpieczna, często – jeżeli w porę nie wykryta – śmiertelna choroba, na którą narażony jest zwierzak ukąszony przez kleszcza.

Babeszjoza to choroba bardzo podstępna, w początkowym stadium nie różniąca się od zwykłego przeziębienia. Chory zwierzak często jest apatyczny, ma gorączkę, nie chce jeść, ani pić, nie ma ochoty na spacer, leży smutny w swoim legowisku nie reagując na bodźce zewnętrzne.

W późniejszym etapie choroby pojawia się bladość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych, niedokrwistość, podwyższenie parametrów wątrobowych i nerkowych.

Pojawia się mocz o brunatnym zabarwieniu, ze względu na pojawiającą się w nim krew, pojawiają się wymioty i biegunka. Proces chorobowy zaczyna postępować lawinowo, uszkodzenia nerek i wątroby są coraz bardziej rozległe, może dojść do zatrzymania moczu, do zażółcenia widocznych błon śluzowych, spojówek, skóry małżowin usznych, pachwin i pach.

W bardzo zaawansowanym stadium może dojść do porażenia centralnego układu nerwowego, i do śmierci zwierzęcia.

Im wcześniej trafnie postawiona diagnoza i wdrożone właściwe leczenie, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia naszego pupila! Dlatego niezmiernie ważne jest zabezpieczenie naszego zwierzaka przed inwazją kleszczy, które występują z coraz większym natężeniem i w coraz większych populacjach.

Nie lekceważmy zagrożenia, jakie stanowią kleszcze!

 

 

Nasza strona do prawidłowego działania wykorzystuje pliki "cookies". Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.